Rekonstrukcja obrazu Matejki w 3D

model 3d15 lipca podczas specjalnego pokazu przygotowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie swoją premierę miała trójwymiarowa wersja znanego obrazu Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”. Od 16 lipca zostanie ona udostępniona publiczności w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Projekt został zrealizowany przez studio Platige Image z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie. Zespołem kierował Rafał Kidziński, a za koncepcję artystyczną odpowiada Tomek Bagiński.

Jest to pierwsza na świecie rekonstrukcja znanego dzieła malarskiego w technice 3D. Przeniesienie pełnego szczegółów dzieła w trzeci wymiar spowodowało, że nabrał on kompozycji przestrzennej. Dodatkowo twórcy animacji musieli dokonać interpretacji dzieła, “domalowując” to, czego nie widać na oryginale.

Najważniejszym i najtrudniejszym celem było wierne odtworzenie obrazu. I tu pojawiły się pierwsze problemy. Jak powinna wyglądać postać, która nie jest w całości przedstawiona na obrazie Matejki? W jakiej stylistyce ulepszać trójwymiarowe rzeźby? Odpowiedzi zespół szukał w innych obszarach obrazu, a gdy to nie wystarczało sięgał do bazy zdjęć średniowiecznego oręża i kostiumów specjalnie stworzonych na potrzeby projektu.

Ogromną zaletą cyfryzacji obrazu jest możliwość jego przenoszenia i projekcji zarówno w Polsce jak i na świecie. Jedynym warunkiem jest przystosowanie do projekcji tego typu animacji.

Nad projektem przez 5 miesięcy pracował zespół składający się z blisko 20 osób.

banner ad

Zostaw Komentarz