Film 360 – kamery sferyczne.

Kamera sferyczna to jedna z najnowszych zdobyczy technologicznych. To niesamowite urządzenie pozwala na tworzenie filmów video z możliwością samodzielnego sterowania kierunkiem patrzenia w momencie odtwarzania filmu.

Brzmi skomplikowanie? Postaram się wytłumaczyć odrobinę dokładniej.

Kamera sferyczna jest tak naprawdę zestawem kilku, lub kilkunastu obiektywów rejestrujących obraz jednocześnie. Obiektywy te są połączone ze sobą tak, aby możliwe było nagrywanie obrazu w pełnym zakresie sfery jednocześnie (a więc 360 stopni dookoła + góra).

Urządzenie to nie jest ciężkie dlatego możliwe jest jego zamocowanie na dachu samochodu, na kasku kamerzysty lub w innych, niezbędnych miejscach. Jedynym obszarem, który nie jest rejestrowany przez kamerę jest przestrzeń pod nią – czyli miejsce w którym znajduje się osoba/urządzenie obsługujące kamerę.

Efektem finalnym rejestracji obrazu za pomocą kamery sferycznej jest film w którym oglądający ma możliwość nawigowania i wyboru kierunku w którym zamierza patrzeć podczas odtwarzania.

Oznacza to, że oglądając film i przytrzymując lewy przycisk myszy mamy możliwość odwrócenia w czasie rzeczywistym kierunku kamery – widz sam wybiera najbardziej interesujący go fragment odtwarzanej sekwencji video.

Z racji na koszt urządzanie (150tyś. USD) póki co używane w Polsce jest ono praktycznie jedynie przez Policję. Szkoda bo jego potencjalne zastosowanie, szczególnie w reklamie wydaje się nie mieć końca.

Poniżej prezentujemy próbkę możliwości kamery. Aby samodzielnie nawigować kierunkiem patrzenia należy przycisnąć lewy klawisz myszy i wykonać ruch.

Wirtualne wycieczki Poznań

Wygląd kamery sferycznej

Dowiedz się więcej o wirtualnych wycieczkach.

banner ad

4 Responses to “Film 360 – kamery sferyczne.”

 1. Rikaldo pisze:

  No naprawdę dobry ten filmik. Na początku nie mogłem skumać o co chodzi, bo to trochę dzikie jest, ale potem naprawdę rewelacja. Z chęcią kupiłbym sobie takie cudo.

 2. dip360 pisze:

  Technologia jest już w Polsce. Zapraszam na nasze strony :
  http://www.dip360.pl
  http://www.dip360.pl/?page_id=166

  Przykładowy film sferyczny 360 stopni można zobaczyć tutaj :
  http://dip360.pl/?page_id=335#1809

  oraz na kanale youtube :
  http://www.youtube.com/user/dip360

 3. goodlook360 pisze:

  A co powiecie na to? : http://goodlook360.com/realizacje.php?video=oscypIII

  Zapraszamy też tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=TkXBQ5LVWuc

  Do zobaczenia!

 4. manusfortis pisze:

  rzeczywiście niezłe. fajnie, że ktoś w końcu wdraża tą technologie komercyjnie w Polsce

Zostaw Komentarz