Facebook: dobrze skonstruowany fanpage?

O tym, że dobrze prosperujący na portalu społecznościowym fanpage może okazać się kluczem do sukcesu całego przedsięwzięcia, wiedzą doskonale specjaliści od marketingu oraz badacze, którzy postanowili skontrolować sposób przemieszczania się użytkowników na Facebooku. Na co więc zwracają uwagę osoby klikające przycisk „lubię to!”?

Eyetracking, czyli śledzenie sposobu przeglądania treści przez użytkowników, miało na celu sprawdzenie w jaki sposób odbiorcy reagują na publikowane treści i strony fanowskie. Ze względu na to, że treści marketingowe pojawiają się na profilu użytkowników pomiędzy wpisami znajomych i nie zawsze są odpowiednio odbierane, badanie miało za zadanie sprawdzić to, czy przekaz marketingowy jest dostrzegalny przez prywatnych użytkowników. Eksperyment objął 30 uczestników, którzy reprezentowali zaawansowanych posiadaczy kont na Facebooku, a także cztery rzeczywiste konta i fanpage sklepu meblowego Ikea, Centrum Kopernika, marki Sprite oraz profil  Lady Gagi.

fanpage facebookNa podstawie zgromadzonych danych specjaliści stworzyli listę z wytycznymi skierowanymi przede wszystkim do przedstawicieli branż reklamowych i określającymi w jaki sposób powinna być przeprowadzana aktywność marki na portalu społecznościowym. Co pokazały wyniki? Przede wszystkim to, że opłaca się intensywnie reklamować na Facebooku, ponieważ użytkownicy nie tylko nie ignorowali treści marketingowych, ale czytali je niemal z takim samym zaangażowaniem jak posty publikowane przez ich znajomych. Dobrze skonstruowane wpisy, do których dołączane są obrazki czy pliki wideo cieszą się większą popularnością niż reklamy oferowane wprost, dlatego też wszystkie fanpage powinny być zarządzane w sposób umiejętny i uwzględniający zainteresowanie targetu. Wybierając atrakcyjne strony, przed kliknięciem przycisku „lubię to!” użytkownicy sprawdzają jak dużą popularnością cieszą się odpowiednie profile, dlatego też warto inwestować w rozpowszechnianie danych o firmie wśród jak największej liczby klientów.

Oczywiście badania nie są precyzyjne czy wiążące, ponieważ niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów na temat funkcjonowania fanpage’y w dłuższym czasie, pokazują jednak, że kreatywna reklama może zdziałać więcej niż klasyczne rozwiązania marketingowe. Jak więc formalnie powinien być skonstruowany dobry fanpage? Według eksperymentów eyetrackingowych fani ignorują bezpośrednie reklamy, a koncentrują się na ciekawych wpisach i postach, do których dołączane są multimedia. Muszą być one jednak zwięzłe i intrygujące od pierwszej chwili, ponieważ uwaga klientów skupiona jest na treści tylko przez 60 sekund. Nie warto inwestować w kupowanie fanów, ponieważ oszustwa nigdy się nie sprawdzają, a największym zainteresowaniem cieszą się i tak te strony, które zostały polubione przez najbliższych znajomych konkretnego konsumenta. Niezbędne jest także przemyślenie strategii funkcjonowania marki i zaprojektowanie pomysłu na profil. Im ciekawsze treści, które pozwalają użytkownikom na aktywne uczestniczenie w działaniu fanpage’a, tym lepiej, dlatego wpisy powinny być chwytliwe i nastawione głównie na dialog.

banner ad

Zostaw Komentarz