Dostosowanie stron internetowych dla maksymalnej liczby internautów

globalna siećW 2006 roku Unia Europejska uznała opracowany przez Konsorcjum W3C światowy standard tworzenia stron internetowych za obowiązujący w krajach członkowskich. Standard ten mówi nam w jaki sposób projektować strony www aby były dostępne dla jak największej liczby osób. Dlaczego tworzenie strony www opartej o światowe standardy powinno być priorytetem każdej firmy, która wiąże swoją działalność z internetem?

Standardy sieci są drogowskazem nie tylko dla projektantów stron internetowych. Posiadanie serwisu będącego w zgodzie ze światowymi standardami niesie z sobą korzyści i oszczędności. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą okazać się podstawą w codziennym funkcjonowaniu. Niezależność od przeglądarki www, oddzielenie zawartości od wyglądu czy ułatwienie działania niezależnie od podwykonawców to tylko niektóre korzyści wynikające z wzorowego projektowania.

Jednym z podstawowych pożytków kreacji strony www zgodnie ze standardami uznanymi przez Unię Europejską jest znaczne poszerzenie grupy odbiorców. W tej grupie znajdują się osoby niewidome i niedowidzące, którym korzystanie z zasobów sieci pomagają programy czytające, czyli screenreader’y. Jednak aby taki program prawidłowo funkcjonował witryna musi być odpowiednio opisana, a jej kod źródłowy musi spełniać określone normy.

Kolejną grupę stanowią osoby głuche. Nawet same informacje tekstowe mogą przysporzyć osobom niesłyszącym sporo problemów. Wynika to z faktu stosowania zbyt skomplikowanych sformułowań i specjalistycznych określeń, które powodują, że treść jest niezrozumiała. Do tej grupy zaliczają się także osoby cierpiące na epilepsję i osoby niesprawne ruchowo. Ci pierwsi mogą mieć problemy podczas korzystania z witryn, które niewłaściwie operują animowanymi elementami. Natomiast dla tych drugich problemem może być nawigacja i klikanie w elementy o niewielkich rozmiarach.

Przystosowując się do światowych standardów poszerzymy grupę odbiorców także o użytkowników, którzy niekoniecznie korzystają z najbardziej popularnych przeglądarek internetowych. Projektowanie strony www zgodnie z tymi standardami gwarantuje poprawne działanie serwisu także w mniej popularnych przeglądarkach lub ich starszych wersjach.

Także osoby korzystające z wolnych łączy internetowych czy wykorzystujące mobilny dostęp do internetu nie będą miały problemu z korzystaniem z odpowiednio przystosowanych stron www.

Dużą grupę stanowią również początkujący użytkownicy internetu, którym brak umiejętności związanych z obsługą systemów komputerowych i brak doświadczenia w poruszaniu się po stronach internetowych. Stosowanie standardów dostępności wpływa na przejrzystość i czytelność witryn.

Kolejnymi korzyściami wynikającymi z tworzeniem stron www w zgodnie z światowym standardem jest obniżenie kosztów utrzymania strony na serwerze oraz kosztów pozycjonowania, a także wyższa pozycja w wyszukiwarkach internetowych. Dzieje się tak ponieważ strona z łatwością zostanie zarejestrowana przez robota wyszukiwarki. Kod źródłowy zostanie przez niego zauważony, co zaowocuje wyższą pozycją w wyszukiwarce. Natomiast jeżeli chodzi o koszty utrzymania na serwerze, to warto pamiętać, że tworząc lekką stronę zmniejszamy obciążenie serwera i możemy sobie pozwolić na zakup łącza o mniejszej przepustowości, co zazwyczaj jest związane z niższą opłatą abonamentową.

Przestrzeganie międzynarodowych standardów dostępności pomoże w budowaniu pozytywnego wizerunku społecznie odpowiedzialnej firmy i wpłynie na jej pozytywny odbiór.

Standardy w sieci nie są obowiązkowe. Każde przedsiębiorstwo musi samodzielnie rozważyć decyzję o dostosowaniu witryny do tych wzorców i wprowadzać je podług własnej wiedzy i oceny.

Podsumowując można powiedzieć, że standardy ułatwiają i czynią sprawniejszym posługiwanie się stroną internetową. Wiele dobrych zalet kumuluje się, dają klientowi czy gościowi na stronie nowe możliwości, komfort i poczucie rzetelnie wykonanej pracy. Standardy takie przynoszą korzyści, które prędzej czy później przekonają większość przedsiębiorców i projektantów.

Źródło: www.widzialni.eu

banner ad

Zostaw Komentarz