Cupertino – nowa siedziba Apple

Apple można nienawidzić albo kochać – chyba nikt nie jest obojętny na produkty oraz marketing tej firmy, która przoduje dzisiaj w sprzedaży smartfonów, tabletów, komputerów i innych elektronicznych urządzeń opatrzonych charakterystycznym logo nadgryzionego jabłka. Steve Jobs, któremu Apple zawdzięcza swoją wielość i zyski, nie zobaczy już jednak przepięknego budynku, który ma być nową siedzibą firmy. Apple Campus 2, bo tak nazwa się budynek, który za kilka lat ma powstać, jest ogromnym przedsięwzięciem, co jeszcze raz potwierdza potęgę Apple’a oraz jego aspiracje. Niedawno udostępnione zostały plany campusu, które wskazują nam miejsce inwestycji – kalifornijskie Cupertino, warto zatem przyjrzeć się temu, jak wyglądać będzie nowe centrum dowodzenia tej firmy.

 

Sady w Dolinie Krzemowej

Już pierwszy rzut oka na wizualizacje centrum w Cupertino robi wrażenie. Ogromny okrąg, który położony jest na zielonych terenach porośniętych drzewami owocowymi. Pod względem swojej wielkości ma być on trochę mniejszy od amerykańskiego Pentagonu. Apple planuje wykorzystać do realizacji planów ponad 175 akrów powierzchni, co odpowiada mniej więcej wielkości krakowskich Plant i dobitnie świadczy o rozmachu całej inwestycji, na którą Apple zamierza przeznaczyć grube miliardy dolarów.

 

Autorem projektu campusu jest biuro Normana Fostera, który wsławił się między innymi przygotowaniem planów nowego niemieckiego Reichstagu czy wielu innych nowoczesnych projektów architektonicznych na całym świecie. Wybór takiego właśnie biura architektonicznego już sam w sobie jest ogromnym prestiżem i oczywiście wysokimi kosztami – dla Apple jednak nie jest to żaden problem.

 

Centrum ma mieć cztery kondygnacje oraz dwa piętra garażów, z zewnątrz ma być całkowicie przeszklone, a wygięte szyby mają minimalizować straty energii, gdyż budynek został zaprojektowany tak, aby był on jak najbardziej proekologiczny.

 

Docelowo ma w nim pracować prawie 13 tysięcy osób. Mają mieścić się w nim głównie pomieszczenia biurowe oraz socjalne, a także podziemne parkingi. Na terenie campusu w Cupertino ma znajdować się także ogromne audytorium oraz klasyczne budynki badania i rozwoju R&D. Sam okrągły campus ma dawać około 315 tysięcy metrów kwadratowych, co uczyni z niego jeden z największych powierzchniowo budynków na świecie.

 

Większość powierzchni nowego campusu ma zająć zieleń – Apple planuje posadzić tam, a jakże, jabłonie. Na wizualizacjach widać, że wewnątrz okręgu nieruchomości ma znajdywać się ogromny park, a wokół niego także rozciągają się zielone tereny, na których na pewno pracownicy Apple’a będą mogli miło spędzać czas, kiedy nie będą akurat zajmowali się projektowaniem nowych urządzeń, które mają zrewolucjonizować nasz dotychczasowy świat.

Nowoczesne eko technologie

Jak zostało już wspomniane, całe centrum w Cupertino jest zaprojektowane tak, aby było jak najbardziej ekologiczne. Na dachach umieszczono kolektory słoneczne, które mają zaopatrywać budynki w energię, a także przygotowano plan własnej elektrowni, która prawdopodobnie ma działać z wykorzystaniem biogazu. Ogólnym celem przyświecającym projektantom było stworzenie nieruchomości, która będzie jak najmniej zależna od energii dostarczanej z zewnątrz oraz będzie mogła tym samym zużywać jej jak najmniej.

 

Ekologiczne technologie przekładają się na sam projekt campusu – starano się w nim zastosować same najnowocześniejsze rozwiązania, dzięki którym możliwe stanie się wygodne korzystanie z niego przez kilkanaście tysięcy osób, jednak bez tworzenia zbędnego obciążenia dla środowiska. Koszty, które są z tym związane, są wysokie, jednak dla Apple są jak najbardziej do przełknięcia. Oczywiście, podobnej wielkości inwestycję z zastosowaniem tradycyjnych technologii można by zrealizować znacznie taniej, niemniej jednak nie cena, jak widać, jest dla komputerowego giganta najważniejsza.

Ile to może kosztować?

Jak zostało już zaznaczone, dla Apple wysokie koszty nie są najważniejsze. Przy przychodach, jakie notuje firma, wybudowanie dla siebie takiego właśnie centrum nie będzie dużym uszczupleniem oszczędności, które notuje się obecnie na około 80 miliardów dolarów. Koszty centrum szacowane są na około 3-4 miliardy dolarów, nie ma jeszcze dokładnych obliczeń, ile Apple będzie musiało za nie zapłacić, ale ogólnie takie właśnie ceny na firmie nie zrobią większego wrażenia.

 

Kiedy otwarcie?

Apple zamierza bardzo szybko uwinąć się z budową centrum w Cupertino. Przygotowywanie planów oraz zezwoleń ma zająć firmie czas do około połowy 2012 roku, budowa ma ruszyć niedługo później. Według założeń nowoczesny campus Apple’a ma stanąć już w 2015 roku. Z pewnością pracownicy firmy już zacierają ręce – rzeczywiście, mają ku temu powód, kto z nas nie chciałby pracować w takim właśnie budynku?

 

Apple zatem jeszcze raz udowadnia, że jest firmą, która nie zamierza zatrzymywać się w drodze swojego rozwoju. Być może już za kilka lat będziemy mogli zobaczyć zrealizowane projekty centrum w Cupertino – na pewno warto poczekać i zobaczyć, jak Campus 2 będzie się prezentować!

banner ad

Zostaw Komentarz