Artystyczne zdjęcia z długą ekspozycją

Oko ludzkie uważane jest za niezwykle precyzyjne narzędzie. Jest to jednak nieco mylny pogląd.

Nasze oczy nie są zbyt dokładnie jeżeli chodzi o rozpoznawanie ruchu. I jeśli zdamy sobie sprawę z tych ograniczeń będziemy mogli tworzyć kadry kompletnie zaskakujące i wzbudzające podziw widzów. Aparat potrafi zarejestrować przedmioty w ruchu w sposób zadziwiający. Dzieje się tak dzięki technice robienia zdjęć z długą ekspozycją.

Oko potrzebuje chwili na regenerację po tym jak w siatkówce powstaje impuls. Gdy oglądamy obrazy zmieniające się szybciej niż wynosi czas tej regeneracji mamy wrażenie płynności ruchu. Wszystko co zostało zarejestrowane w krótszym bądź dłuższym czasie wygląda zupełnie inaczej niż widziane ludzkim wzrokiem.

Dzięki metodzie wykonywania zdjęć z długim czasem naświetlania można pokazać więcej. Na przykład samochodowe reflektory zostawiają na matrycy ślad, którego nie jesteśmy w stanie dojrzeć gołym okiem. Odpowiednia pozycja aparatu pozwala na tworzenie ciekawych kadrów wypełnionych kolorowymi liniami.

Zastosowanie w fotografii długiego czasu ekspozycji pozwala pokazać na zdjęciach dodatkowy wymiar, czyli upływający czas. Aparat pozwala zarejestrować ruch, którego nie jesteśmy w stanie zauważyć w inny sposób. Bardzo długa ekspozycja potrafi zmienić najprostszy widok w całkowicie surrealną abstrakcję. Przykładowo długi czas naświetlania zmienia gwiazdy w jasne linie tworzące kręgi wokół Gwiazdy Polarnej, a powierzchnia morza wygląda jak gładki asfalt.

Fotografowanie z długą ekspozycją może prowadzić do zaskakujących rezultatów. Technika nie wymaga większych inwestycji w sprzęt i jest dość prosta do opanowania. Sposobu, w jaki ruch zostanie przedstawiony na zdjęciu nie da się przewidzieć. Wystarczy jednak, że trochę poćwiczymy, a nasze zdjęcia będą przypominały małe dzieła sztuki.

banner ad

Zostaw Komentarz